CHIENS - 1.8.7. MYSELF
Francouzský vyhlazovák. Nahrubo nemletý torza grindcore, fastcore a powerviolence v dokonalém poměru. Deska, která vás nenechá oddechnout. Nesmlouvaná, rytmicky neskutečně nadupaná s mixem podepsaným Kurtem Ballouem.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
EVERON rozhodně nepatří mezi známá seskupení. Možná by se dalo polemizovat i s tím, zda vůbec patří mezi známější. O to větší je však naše škoda, protože tihle Němci mixují metalem načichlý art rock (dejme tomu) queenovského střihu s progresivními vsuvkami a výsledek se nebojí obalit popovým aranžmá. Delší pauzu od posledního zářezu kompenzují v letošním roce hnedle dvěma CD, přičemž to první se těší přízni vnímavého posluchačstva již někdy od března. A protože nám tehdy jeho recenze proklouzla mezi prsty, nebylo lepší příležitosti k nápravě než nyní, současně s vydáním „Flesh“. Dvojjediná recenze může začít.
BRIDGE: Zvonkohra… klidný vemlouvavý hlas… zvuk elektrické kytary rozřízne ticho a dobarví zpěvuprostý úvod na téma „Mostu“. Plynulý přechod do druhé skladby "Across The Land" a je jasné, že tohle bude radost poslouchat. Navíc když má zpěv Olivera Phlippse tak svojské zabarvení. K nejpovedenějším položkám rozhodně patří dramaticky rozmáchlá "Juliet", ve sloce ne nepodobná DREAM THEATER, hladivým klavírem vyklidněná a orchestrální aranží mocně vygradovaná "Not This Time" nebo závěrečné monstrózní vymostění "Bridge". Vše ovšem zvysoka přebíjí srdcový trumf v podobě dvojbloku "Travelling Shoes" a "Driven". První, jako klidný slaďáček pouze za doprovodu španělky, navnadí, aby bez zakolísání předala vládu druhé. A to je teprve NĚCO, dámy a pánové! Akusticky čisté sloky válcuje hrubá kytara a refrén je výstavní. Navíc ještě při opáčku bicí šupajdí ostošest, no radost poslouchat. Tahle skladba je perla z nejvzácnějších a rozhodně hit jako prase! Mlask!
FLESH: Na první poslech se možná "Flesh" bude zdát přece jenom o chloupek slabší svojí dospělejší předchůdkyně, ale je to pouze sluchový klam. Deska totiž neobsahuje žádný killer song vyčnívající z řady. Jenže právě díky tomu má zase mnohem svázanější strukturu, drží kompaktněji při sobě a časem jistě dojdou zasloužilého uznání skladby jako úvodní, violoncellem nakopnutá i uspaná "And Still It Bleeds", těžkou popinou (v dobrém!) zavánějící "Already Dead", když beglajt zkreslené kytary nakonec přece jenom přikvačí a společně s dívčím hlasem zahustí prostor, čtvrthodinová titulní „dramatizace těla do praxe“ či znepokojivě bolestná balada "Missing From The Chain". Celkově přibylo ženských zpěvů a možná ještě větší prostor pro sebe uzurpovaly „klidné“ pasáže. Jinak vyzkoušená kvalita nepotřebuje dalšího komentáře ani zbytečného mletí pantem alias hubou.
Melancholický opar, silné hudební motivy, instrumentální finesy, procítěný a svérázný projev zpěváka - co víc si může zmlsané Darkmoorovo ouško přát? Snad jen houšť a větší kapky! Můžete si o německé scéně myslet cokoliv, tohle je ovšem pořádný svéráz. "Bridge" i "Flesh" splňují nejpřísnější kritéria silných rockových desek a jako takovým jim náleží i patřičně vysoké bodové ohodnocení. A přestože je „Tělo“ o pověstný sviňský chlup slabší, stále veškerou konkurenci přepere levou rukou. Bohužel, kvalitního soka v dnešní mizérii aby jeden lupou pohledal.
Svéráz národního rybolovu v německých rybnících. EVERON rejdí svým mixem instrumentálně zdatného rocku střiženého klasikou queenovských teritorií již hezkých pár let a stále mají co říct. Letošní bohatá nadílka hnedle dvou řadovek kompenzujících delší tvůrčí pauzu pak vyřčené bez debat potvrzuje.
8,5 / 10
Oliver Philipps
- zpěv, kytary, klavír, klávesy
Christian "Moschus" Moos
- bicí, perkuse
Ulli Hoever
- kytary
Schymy
- basa
a hosté
-
1. CD 1 BRIDGE: Bridge Theme
2. Across The Land
3. Juliet
4. Trevelling Shoes
5. Driven
6. If You Were Still Mine
7. Ten Years Late
8. Not This Time
9. Puppet Show
10. Carousel
11. Harbour
12. Bridge
13. CD 2 FLESH: And Still It Bleeds
14. Already Dead
15. Pictures Of You
16. Flesh
17. Missing From The Chain
18. The River
19. Half As Bad
20. Back In Sight
Flesh (2002)
Bridge (2002)
Fantasma (2000)
Venus (1997)
Flood (1995)
Paradoxes (1993)
Vydáno: 2002
Vydavatel: Mascot Records
Stopáž: 51:32
Produkce: Oliver Philipps & Christian
Studio: Spacelab-Studio
Skladatelský přetlak dovedl Everon k vydání dvou regulerních alb v jednom roce. Mohli si jedno pošetřit na pozdější dobu, kdy měli pětiletou pauzu. Jinak Bridge možná jejich nejlepší počin, který v pohodě strčí do kapsy Dream Theatre a pod.
Francouzský vyhlazovák. Nahrubo nemletý torza grindcore, fastcore a powerviolence v dokonalém poměru. Deska, která vás nenechá oddechnout. Nesmlouvaná, rytmicky neskutečně nadupaná s mixem podepsaným Kurtem Ballouem.
Bavorští BLACKEVIL jsou takový Eintopf stylů tvrdšího metalu. Je tam od každého trochu, nejvíc heavy a thrash, ale i dalších ingrediencí jako speed, black, death. Jsem ve stádiu rozvažování, zda je za tím složitější koncept, nebo je to jen Eintopf.
Příjemně energický, hravý a silový progresivní metal plný i výrazných melodií. Hudba nezastírající inspirace u CONCEPTION nebo KAMELOT, perfektně prezentovaná a doplněná dominantním vokálem ve stylu Roy Khana. Cílová skupina je tím jasně definovaná.
Kytarista Wes Thrailkill se svými druhy předvádí další instrumentální divočinu, která kromě metalové progrese nabízí i odbočky do mathrocku, djentu, nebo dokonce i elektroniky. Fanoušky kytarových hrdinů typu PLINI určitě potěší.
Minule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.